بازسازی

زمانی که سخن از بازسازی به میان می آید ، همگان به یاد خانه های چهل ، پنجاه ساله ای می افتند که ساکنین آن قصد مرمت نمودن آن را دارند ، این درحالیست که  بسیاری از خانه هایی که دارای عمری در حد یک دهه نیز می باشند ، نیاز به عملیات بازسازی حس می شود.

اگر بخواهیم تعریف صحیحی از کلمه بازسازی در معماری داشته باشیم باید گفت :

بازسازی یک ساختمان جان دوباره و جلوه تازه ای به یک ساختمان می بخشد. مدرنیزه نمودن بنای قدیمی ، یا ایجاد تغییر در شمایل آن و نیز افزایش استقامت خانه هایی که بعضا ده تا بیست سال از قدمت آن ها می گذرد و مقاوم نمودن آنها در برابر حوادثی نظیر زمین لرزه و آتش سوزی و …. می باشد.

بهبود وضعیت فیزیکی ساختمان از طریق بازسازی آن

نه تنها در کشور ما بلکه در همه دنیا ، اغلب ساختمان ها به مرور زمان ، تغییر حالت داده و ظاهر آن ها چه در فضای داخلی و چه در نمای بیرونی نیازمند تغییرات اساسی می باشد . بازسازی خانه ها می تواند خیلی جزئی و یا خیلی جدی باشد که هریک از اصول خاصی پیروی می نمایند.

بازسازی و نوسازی

* در مرحله نخست ، کاربری فضای مورد نظر جهت بازسازی در نظر گرفته می شود:

– آپارتمان مسکونی

– خانه کلنگی

– فضای اداری و دفتر کار

– محل کار و فضای تجاری مانند رستوران ، فروشگاه ، کلینیک یا مطب پزشک و …

– ویلای قدیمی

*در مرحله دوم باید هدف از ایجاد تغییرات و بازسازی مکان موردنظر را مشخص نمایید.

– بازسازی ساختمان به سه دلیل انجام می شود:
 
1.زیبا سازی و مرمت قسمت بیرونی بنا یا فضای داخلی ساختمان
2.اضافه نمودن ، تخریب و یا تغییر پلان قسمت هایی از فضای داخلی بنا
3. مقاوم سازی سازه یا تقویت سازه ای ساختمان جهت مقاومت در برابر نیروهای زلزله

عملیات فوق در نهایت شامل طراحی داخلی و تغییر معماری داخلی و دکوراسیون خانه خواهد بود ، به نحوی که تغییرات چشم نوازی در دیدگاه مخاطب ایجاد نماید.

بازسازی انواع ساختمان های مسکونی

بازسازی آپارتمان های مسکونی در اصل تغییر معماری داخلی ساختمان جهت نوسازی و زیباسازی می باشد.
که بعضاً با تغییرات کوچک در برخی از قسمت های واحد آپارتمانی ، تحولات چشم گیری صورت گیرد. به عنوان مثال با تعویض کف پوش ها ، ایجاد سقف ها و دیوارهای کاذب ، ایجاد فضای سبز در درون منزل ، محوطه سازی ، نورپردازی و … ظاهر آپارتمان و منزل مسکونی ، لوکس و به روز خواهد گردید.

بازسازی خانه های کلنگی در صورتی که بنا به درخواست کارفرما و جهت انجام تغییرات باشد ، تنها به اجرای موارد ذکر شده فوق محدود نمی‌ گردد و بسیار گسترده تر می باشد. هدف اولیه از بازسازی خانه های قدیمی ، افزایش استحکام و مقاومت ساختمان است و در اولویت های بعدی به ظاهر ملک و مبحث طراحی داخلی یا تغییر دکوراسیون و محوطه سازی پرداخته می شود.

بازسازی دفتر کار فضای اداری


سرعت بالای تحولات در جهان امروزی باعث گردیده که کسب وکارها نیز در ایجاد تغییرات ، نیازمند تطابق با تغییرات روز باشند . این تغییرات نه فقط بر روند کاری بلکه بر محیط فیزیکی نیز تاثیر خواهد گذاشت.

تغییر در عصر مدرن به عنصری الزامی جهت جذب مخاطب تبدیل گشته است. به روز شدن فضای اداری نه تنها باعث تاثیر مثبت بر روحیه مخاطبین می گردد بلکه باعث می شود پرسنل در محیط کار احساس نو شدن و به روز بودن داشته باشند.

شاید تاکنون به این موضوع دقت نکرده باشید که عوامل غیرکاری بر کار شما تاثیر گذاشته و خواهند گذاشت و به نوعی باعث جذب مخاطب و برداشتی مثبت یا منفی از نحوه کار شما خواهند گردید.

بازسازی محل کار نظیر رستوران

تغییر دکوراسیون داخلی رستوران مهم ترین قسمت عملیات بازسازی آن می باشد. انتخاب بهترین متریال برای دیوارها ، سقف و کفپوش به گونه ای که با دکوربندی فضا در تضاد نباشد و جلوه بصری ایده آلی داشته باشد.  همواره در بازسازی رستوران باید این نکته در نظر گرفته شود که اغلب کسانی که به رستوران می روند ، خواهان فضایی آرامش بخش می باشند تا غذای خود را با خاطره ای خوش میل نمایند.
در طراحی دکوراسیون رستوران علاوه بر توجه به سلایق مشتریان و مبانی طراحی دکوراسیون باید به فکر خلق یک اثر و نمونه خاص بود ، چرا که مشتریان همواره کنجکاوند و به دنبال مکان هایی هستند که متفاوت از سایر فضاها بوده و دارای محیطی با تنوع بالای دکوراسیون باشد.

بازسازی ویلاهای قدیمی


 با توجه به مدرنیزه شدن ویلاها ، مبحث نوسازی ویلاهای با قدمت 10 یا 20 سال ساخت ، شدت گرفته و افراد زیادی خواهان تغییر در دکوراسیون و فضای داخلی و یا تغییر شکل نمای بیرونی ویلای خود می باشند.
مادامی که صحبت از نوسازی ویلای قدیمی می شود ، چندین راهکار ساده وجود دارد تا به وسیله آن ، فضا بازسازی و یا بعضاً نوسازی گردد.
مهم ترین این راهکارها تغییر در چیدمان فضاهای داخلی و به روز نمودن آن می باشد.

یکی از مهم ترین عواملی که سبب بروز یک تغییر اساسی در ویلای قدیمی می شود ، تغییر در پلان ساختمان ویلا و وارد نمودن فضای سبز و نور بیشتر به داخل ساختمان خواهد بود..

همچنین استفاده از متریال های جدید به عنوان پوشش و نمای دیوارها نظیر چوب یا شیشه ، به همراه تغییر در رنگ آمیزی آن ها می تواند در ایجاد تغییرات بسیار تأثیرگذار باشد. البته باید این را درنظر داشت که در هر کدام از مناطق کشور و بنا به ضرورت های اقلیمی از متریال هایی استفاده می شود که سازگار با آن اقلیم باشد.

از عناصر زیباسازی محوطه ویلا می توان به نورپردازی ، کاشت گل و گیاه ، نصب آلاچیق ، آبنما و … اشاره نمود.

بازسازی

اینکه بدون دردسر و چالش بنای موردنظرتان را بازسازی نمایید ، امری مهم و ضروری می باشد که برای دستیابی به آن باید از یک تیم خبره و کاردان کمک بگیرید.

گروه طراحی A.B متشکل از متخصصان برتر معماری با متدهای جدید آماده ارائه خدمات رسانی در زمینه  بازسازی و نوسازی انواع ویلا ، ملک و دفتر کار می باشد.