طراحی محوطه ویلا

محوطه سازی یکی از مهم ترین آیتم ها در طراحی و ساخت ویلا به شمار می رود ، زیرا هدف از ساخت یک ویلا استفاده بیشتر از محیط ، نور و فضای سبز است . لذت بردن از فضای خارجی ویلا به همان اندازه فضای داخلی با اهمیت می باشد. به همین منظور باید با بالابردن کیفیت محوطه ویلا ، کیفیت فضای زیستی را نیز بهبود بخشید.

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی یا لنداسکیپ ویلا (landscape design) به کار بردن عناصر مختلف جهت دستیابی به هدف « کاربردی نمودن فضای بیرونی » یا همان محوطه ویلا می باشد. یک طراح با بهره گیری از المان هایی نظیر آبنما ، آلاچیق ، نورپردازی ، گل و گیاه ، وسایل بازی و … می تواند فضای بیرونی دلنشینی را برای مهمانی ها و دورهمی ها در هوای مطبوع منطقه مورد نظر خلق نماید.

به عبارتی دیگر با ایجاد هماهنگی و هارمونی میان محوطه داخلی ویلا با طبیعت ، پلی ارتباطی میان آن ها پدید آورد که موجب تمجید و تحسین بیننده گردد.  

اصول طراحی محوطه ویلا

1- در نظرگرفتن مساحت محوطه ویلا : یکی از اصلی ترین مبادی در طراحی حرفه ای ویلا می باشد.
در نظرگیری لنداسکیپ زیبا شامل محوطه سبز یا استخر یا بقیه المان های محوطه بایستی متناسب با ابعاد و اندازه محوطه و حیاط ویلا باشد. به طور مثال هنگام محوطه سازی و طراحی فضای سبز یک زمین کوچک ، امکان در نظر گرفتن المان های متعدد و مختلف نظیر آبنما ، وسیله بازی و آلاچیق به صورت همزمان وجود ندارد چون جلوه چندانی نخواهد داشت.

2- محوطه سازی براساس سبک ویلا : یکی دیگر از نکات مهمی است که باید مورد توجه طراح قرار گیرد.
اگر فضای داخلی و نمای ساختمان با سبک خاصی (مثلا سبک مدرن ) طراحی شده ، هرگز نباید برای طراحی محوطه از سبکی دیگر (مثلا کلاسیک)  استفاده نمود. زیرا عدم همخوانی فضای داخلی و خارجی در کیفیت کلی طراحی اثر گذاشته و جذابیت بصری نخواهد داشت.

3- استفاده از تجهیزات متنوع با ظاهری ساده : تنوع در به کارگیری تجهیزات درون محوطه ویلا می تواند تا حدود زیادی به رسیدن به فضایی ایده آل که توجه بیننده را به خود جلب می نماید، کمک نماید . بدیهی است که استفاده بیش از حد از تجهیزات پرزرق و برق گزینه چشم نوازی نبوده و به سرعت تناقضات موجود را در ذهن بیننده نمایان خواهد نمود. بسنده کردن به سادگی فضا و همراهی تجهیزات و نورپردازی می تواند ظاهری بسیار جذاب و آرامش بخش را برای بیننده به وجود آورد.

4- استفاده از بافت : در طراحی های نوین ویلا ، گیاهان را در کنار بافتی از متریالی سخت همچون سنگ فرش ، سنگریزه یا صخره های مصنوعی در محوطه باغ به کار می برند. جنس بافت به نوع گیاه بستگی دارد.

قبل از طراحی محوطه ویلا ، باید وضعیت خاکبرداری و خارکریزی توسط دوربین های مخصوص نقشه برداری مشخص گردیده و مهندسین طراح آن را مورد بررسی قرار دهند.

انتخاب گیاهان مناسب در محوطه ویلا

یکی از نکات مهم در طراحی محوطه ویلا ، کاشت و بهره برداری از گل و گیاه و درختانی هستند که ترکیب رنگی مناسبی داشته باشند. با استفاده از گیاهان فصلی در بهار و تابستان یک باغ هیجان انگیز خواهد داشت که زیبایی خیره کننده ای دارد اما بهتر است از پوشش های گیاهی غیرفصلی استفاده نمایید تا زیبایی محوطه را در فصل پاییز و زمستان نیز حفظ نمایند.

طراحی محوطه ویلا

گروه طراحی A.B با بهره گیری از مهندسین معماری زبده ، همراستا با تکنولوژی روز دنیا ، در عرصه ساخت و پیاده سازی پروژه های ساختمانی اهتمام خود را در جهت ارائه بهترین طرح ها به کار گرفته است. رزومه کاری قوی این مجموعه گواه عملکردمان می باشد.

طراحان A.B  با استفاده از تکنیک های مدرن در طراحی محوطه ویلا ، خالق چشم اندازهای بی نظیری هستند که علاوه بر زیبایی ظاهری ، از متریال باکیفیت (بر پایه علوم معماری) برخوردار است.