طراحی محوطه و فضای سبز

طراحی محوطه و فضای سبز در واقع سطوحی از زمین ها هستند که براساس اصول و طراحی های خاص با استفاده از انواع پوشش های گیاهی پوشیده می شود تا بتوان محیط را از جنبه های مختلفی همچون زیبایی شناسی ، رفاه و آرامش بهبود دهیم. در طراحی و اجرای فضای سبز اهداف مختلفی دنبال می شود که به مقدار زیادی به نوع فضای سبز بستگی خواهد داشت.

مراحل طراحی فضای سبز

نحوه طراحی فضای سبز در موقعیت‌های مختلفی تفاوت‌های زیادی می‌تواند با هم داشته باشند. به عنوان نمونه فضای سبز در ویلا که با مساحت‌هایی چند صد یا بعضا چند هزار متری مواجه هستیم به مراتب متفاوت تراز اجرای فضای سبز در فضای چند ده متری خانه و آپارتمان‌های شهری صورت می گیرد.

مرحله اول بررسی زمین

در این مرحله زمین مورد نظر در هر اندازه و مساحتی که باشد میزان و نحوه دسترسی به منابع آب و شیب زمین  را مشخص کنید. با در نظر داشتن شرایط آب و هوایی شدت و جهت تابش نور خورشید را در طول روز مشخص کنید. عوارض طبیعی و مصنوعی موجود در زمین را شناسایی کنید.

مرحله دوم طرح اولیه

بر اساس بررسی‌ها و ارزیابی‌هایی که در مرحله قبل صورت گرفته است باید یک نقشه اولیه از شرایط  کلی زمین طراحی کرد که موقعیت زمین نسبت به زمین‌های پیرامون و عوارض طبیعی و مصنوعی موجود در آن کاملاً مشخص شود.

مرحله سوم اولویت بندی خواسته ها

بر اساس موقعیت زمین و فرصت‌هایی که در اختیار شما به لحاظ امکان‌پذیری اجرای برخی از المان در اختیار شما قرار می‌دهد تمامی خواسته‌های خود را فهرست کنید و با توجه به اهمیت اجرایی آن را اولویت بندی کنید. این کار به شما امکان می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن هزینه ها را مدیریت نمایید.

مرحله چهارم طراحی نهایی فضای سبز

بر اساس اولویت‌های خود و همچنین شرایطی که زمین در اختیار شما قرار می‌دهد نسبت به طراحی نهایی فضای سبز مورد نظر خود اقدام کنید. در این امر می‌توانید از مشاوران شرکت AB design هم کمک بگیرید.

مرحله پنجم اجرای فضای سبز

بعد از تائید و نهایی شدن طراحی فضای سبز باید بر اساس اولویت بندی‌های که از قبل صورت داده‌اید به پیش بروید. خود این مرحله شامل اقدامات مراحل مختلفی می‌شود که بستگی به المان‌های مورد استفاده در اجرای فضای سبز دارد. از جمله موارد قابل توجه که تعادل و تقارن را در کاشت درختان و گیاهان رعایت کنید.

المان های مورد استفاده در محوطه سازی و فضای سبز

ساخت آبنما

وجود آبنما ، برکه و آب به عنوان یکی از مهم ترین عناصر طبیعت با افزودن ویژگی هایی همچون جریان و صدای آب موجب خواهد شد تا فضای سبز طبیعی تری داشته باشید. ساخت آبنما و المانهای  آبی در طرح های گوناگون، امروزه در اغلب پروژه های محوطه سازی اجرا می شود و به یکی از مهم ترین و پر طرفدارترین المان های محوطه سازی حیاط ، باغ ، ویلا و حتی داخل ساختمان ها تبدیل شده است.

نورپردازی

نورپردازی در طراحی ، ساخت و دکوراسیون حیاط ، باغ و ویلا  از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به طوری که می توان گفت نبود نورپردازی درشب کل عملیات محوطه سازی را بی معنی خواهد کرد.  نورپردازی در شب جلوه خاصی به تمامی عناصر موجود در فضا خواهد داد و زیبایی فضا و المان های ساخته شده را دو چندان خواهد کرد.

ساخت استخر

استخر از دیگر المان های طراحی و محوطه سازی است که بیشتر از موارد دیگر مورد استقبال عموم قرار گرفته است به این خاطر است که علاوه بر استراحت و تجدید آرامش زیبا سازی محوطه و حیاط را به همراه می آورد.

 

نقش گیاهان

در اجرای فضاهای سبز حیاط ، پشت بام  و فضاهای سبز عمومی یکی از مهم ترین مراحل انتخاب گل و گیاه و انواع درختچه ها متناسب با فضا ، طراحی نوع چیدمان گل و گیاه در محوطه می باشد. استفاده از گل و گیاهان متنوع و ترکیب آنها باهم در طراحی محوطه و فضای سبز بسیار زیبا و تاثیرگذار خواهد بود.

 

استفاده از آلاچیق

آلاچیق یا سایه بان نیز  از المان های پرطرفدار در محوطه سازی باغ های ایرانی است. که امروزه در دکوراسیون حیاط اکثر ویلا ها و خانه هایی با حیاط بزرگ هم ساخته می شود. معمولاً آلاچیق ها برای استراحت و دور هم نشینی در گوشه ای از حیاط یا باغ ساخته می شود .

مزایای طراحی و اجرای فضای سبز

  • ایجاد چشم انداز بصری زیبا
  • ایجاد فضای سبز نزدیک به محل زندگی یا در درون آن
  • افزایش رطوبت نسبی
  • جذب گرد و غبار معلق در هوا
  • بوجود آمدن مسیرهای پیاده روی در محوطه سازی فضای سبز
  • تلطیف و کاهش آلودگی هوا

 

جمع بندی

در نگاه اولیه از معنای فضای سبز بر می‌آید که تنها شامل کاشت چند درخت و گیاه است اما در واقع چنین نیست. اجرای فضای سبز برای به دست آوردن فضای با کیفیت بهتر  به استفاده درست از المان‌هایی بستگی دارد که در ترکیب با یکدیگر شکل لازمه را به فضای سبز می‌دهند. فضای سبز به دلیل جلوه بسیار زیبایی که به محوطه حیاط ، باغ و یا آپارتمان می بخشد. در ساختمانهای مدرن  به یکی از معیار های زیبایی ساختمان ها تبدیل شده است. علاوه بر این موجب نشاط و آرامش افراد می شود و تاثیر بسزایی در روحیات ساکنین و افرادی که با آن فضا در ارتباط هستند خواهد داشت.

گروه طراحی آ.ب  AB Design  درتلاش هستند تا محیطی زیبا و آرامش بخش را برای شما عزیزان به همراه بیاورند.