طراحی ویلا در سطح شیب دار

طراحی ویلا در زمین شیب دار

امروزه ویلاهای ساخته شده در دامنه کوهپایه ها طرفداران زیادی پیدا کرده است و علت آن بهره مندی از چشم اندازهای زیبای طبیعی می باشد که باعث شده ویلا های ساخته شده در زمین های شیب دار منطق کوهپایه ای و کوهستانی ، مناظر زیبا و دورنماهای خیره کننده ای داشته باشند.

علیرغم زیبایی بصری اینگونه ویلا ها و محاسنی که در زمان تابش نور آفتاب دارند اما دارای مشکلاتی می باشند که بایستی برای آن ها تفکر و طراحی انجام پذیرد .

یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام طراحی و ساخت خانه یا ویلا باید به آن توجه داشته باشید ، مسطح یا شیب دار بودن زمین است . این عارضه طبیعی باعث می گردد که نحوه طرح و اجرای ساختمان ویلا دچار تغییرات اساسی گردد .

این مشکلات می تواند شامل معماری آن که تقسیم بندی فضاها را به سادگی زمین های تخت انجام نمی دهد یا سازه آن که مشکلاتی نظیر رانش خاک و استحکام استراکچر را دچار اختلال می کند و یا تاسیسات آن که به دلیل گسترده شدن ویلا در گستره ای بیشتر نیاز به تاسیسات قوی تری را می طلبد ، باشد.

نکات حائز اهمیت در ساخت ویلا در سطح شیب دار

1- قبل از طراحی و اجرای ویلا در زمین های شیب دار ، باید میزان شیب زمین و نوع آب و هوا و اقلیم منطقه ، نوع خاک و مقاومت آن ….. موردنظر توسط کارشناسان ، به طور کامل سنجیده شود و براساس نتایج و تحلیل های به دست آمده مراحل بعدی اجرای پروژه صورت پذیرد.

2- این نوع ویلاها بیشتر در معرض خطراتی همچون زلزله ،رانش زمین ، حرکت آبهای زیرزمینی ، تندبادها  و باران های شدید قرار دارند ، به همین دلیل باید از مقاومت بالاتری برخوردار باشند. برای این منظور باید معماری آن به نحوی باشد که برای مقابله با عوامل طبیعی مناسب بوده و طرح و اجرای سازه  ویلاها زیر نظر طراحان مجرب و حرفه ای انجام تا در دراز مدت از حرکت آن جلوگیری شود.

3- محوطه سازی یکی از مهم ترین دلایل استقبال افراد برای ساخت ویلا در زمین شیب دار می باشد. مسلماً هرچه از سطح زمین فاصله بگیریم ، به چشم اندازهای بکرتری دست خواهیم یافت و این موضوع می تواند کمک شایانی را در طراحی محوطه ویلا نماید.

اما باید در نظر داشت که ایجاد زمینی مسطح در ارتفاعات همیشه کاری مشکل بوده و نیازمند ایجاد پایه هایی مستحکم در درون شیب (کوه) خواهد بود.

4- میزان روشنایی و نور ویلا می تواند جذابیت بصری فوق العاده ای را به دکوراسیون داخلی آن ببخشد. برای تحقق این هدف می توان با نصب و کارگذاری پنجره هایی با ابعاد زیاد ، در مجاورت با دره و تپه ، نوردهی را به حداکثر رسانیده و دورنمای شگفت انگیزی را خلق نمود.

ساخت ویلا در زمین های شیب دار و مرتفع ، چالش و هزینه های متفاوتی دارد که بهتر است قبل از شروع به طراحی و ساخت ویلا برآوردی داشته باشید ، سپس اقدام به اجرای طرح نمایید.


گروه طراحی
A.B | مجری طراحی و ساخت ویلا در زمین های شیب دار

ساخت ویلا در سطح شیب دار از جمله پروژه هایی است که اجرا و پیاده سازی آن نیازمند حضور یک تیم حرفه ای در زمینه طراحی و ساخت ویلا می باشد.

گروه طراحی آ. ب با اجرای پروژه های متعدد و سال ها تجربه در زمینه ساخت و بازسازی ویلاها در زمینهای شیب دار ، آماده ارائه خدمات رسانی به شما سروران گرامی می باشد.

انتظار خلق بهترین ها از گروهی که دانش را هنرمندانه به کار می بندند ، دور از دسترس نیست!