طراحی ویلا

ویلا چیست؟

« villa » به فرانسوی و انگلیسی به ساختمانی گفته می‌شود که از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولاً آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق‌ها می‌سازند. ویلا بسیار شبیه خانه است ، اما ویژگی‌های منحصربه ‌فردی دارد که آن را از خانه متمایز می‌کند. این ویژگی ها عبارتند از :

  • لوکس بودن محیط
  • مساحت زیاد فضای داخلی
  • وجود باغ یا محوطه سبز با متراژ بالا همراه با گونه های گیاهی متنوع
  • برخورداری از استخر یا آبنما

همین ویژگی‌ها ویلا را به محلی برای استراحت و دوری از روزمرگی و شلوغی شهرها تبدیل می‌کند.

ویلاها معمولاً دارای سبکی ساده و قدیمی یا تجددگرا با فضایی باز و روشن هستند که می توانند به صورت ویلاهای یک طبقه ، دوبلکس یا تریبلکس (یا حتی بیشتر) باشند. هریک از این نوع ویلاها دارای ویژگی های خاصی هستند که مطابق با خواسته های کارفرما طراحی و اجرا می شوند.

هدف از طراحی ویلا

هدف از طراحی و ساخت ویلا در مقایسه با یک منزل مسکونی ، ایجاد فضایی آرام و راحت در درون طبیعت خارج از شهر ، به دور از آلودگی های صوتی آزار دهنده فضای شهری و ممانعت از مشرف بودن همسایه ها بر روی فضای خانه می باشد.
بنابراین باید طراحی ویلا به گونه ای باشد که با بهره گیری از طبیعت بتوان فضای مطلوبی را خلق نمود که شادابی و آرامش را به ارمغان آورد.

محوطه سازی ویلا (لند اسکیپ)

فضا سازی خارجی و محوطه ویلا در امتداد فضای داخلی آن است که باید از سیرکولاسیون مناسبی برخوردار گردد.
طراحی اتاق نشیمن ویلا و یا تراس که رو به یک باغ سرسبز و با طراوت است یا مشرف به یک استخر زیبا می باشد ، جذابیت آن را برای بیننده دو چندان خواهد نمود.

انواع طراحی ویلا

  • طراحی مدرن
  • طراحی کلاسیک
  • طراحی روستیک

طراحی ویلای مدرن

طراحی ویلای مدرن بر مبنای سبک مدرنیسم می باشد. این سبک جهانی ، متعلق به مکان و زمان خاصی نیست. به همین دلیل مورد توجه طراحان ویلا قرار گرفته است. معمولاً نمای ویلای مدرن دارای سطوح شیشه خور وسیع است و این موجب گشودگی فضایی شده و محیط داخلی را روشن ساخته و آن را به محوطه بیرونی ویلا وصل می کند که از لحاظ بصری جلوه فوق العاده ای دارد.

طراحی ویلای کلاسیک

در طراحی ویلای کلاسیک از المان های سنتی (نظیر رومی ، تخت جمشید و …) استفاده می گردد که نشان دهنده شکوه و عظمت بنا می باشد. این سبک معماری ، اشرافی ، تجملی ، فاخر و در عین حال پر هزینه است. بسیاری از طراحان در هنگام استفاده از المان های سبک کلاسیک به طور خلاقانه عمل نموده و با تلفیق متریال هایی همچون آجر ، بتن و … سعی در خلق آثار جدیدی هستند. استفاده از نور پردازی در ویلای کلاسیک در ارتقاء زیبایی آن نقش مهمی را ایفا می نماید.

طراحی ویلای روستیک

سبک روستیک برگرفته شده از خانه‌های روستایی می باشد که بیشترین متریال استفاده شده در ساخت آن ها ، سنگ و چوب می باشد. تفاوت عمده ویلا‌های روستیک با ویلاهای مدرن ، در ارتباط و هماهنگی بیشتر ویلا با محیط خارجی آن است که به استفاده از متریال های طبیعی (غیرمصنوعی) باز می گردد.

مصالح به کار رفته در ساخت ویلای مدرن

مصالح ساختمان ویلای مدرن از مصالحی با ظاهری ساده است و از رنگ های سفید و خنثی برای زمینه استفاده می گردد که در درون آن المان های رنگی در نظر گرفته می شود. البته می توان از متریال های متفاوتی نیز برای تنوع بخشیدن به ساختار ویلاهای مدرن و اجرای نما بهره گرفت تا از یکدست بودن خارج گشته و چشم نواز شود.

طراحی ویلای دوبلکس

یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین انواع ویلا ، ویلای دوبلکس است. در این نوع ویلا طبقات به واسطه پله های غیر محصور داخلی به هم وصل می شوند و در واقع سقف این راه پله ، سقف نهایی طبقه آخر است .
طرح ویلای دوبلکس نوع مطلوبی از معماری به شمار می رود چرا که سقف بلند و فضای راه پله باعث دلبازی و روشنی فضا می گردد.

پروژه ها