طراحی استخر

استخر مجتمع های مسکونی و ویلاها در دو دسته زیر قرار می گیرد:

  • استخر روباز
  • استخر سرپوشیده

طراحی استخر ، یکی از سخت ترین نوع طراحی می باشد که باید علاوه بر پرداخت به جنبه کاربردی آن ، یک دیزاین چشمگیر ، زیبا و لاکچری را برای آن در نظر گرفت. در مطلب ذیل به بررسی این مقوله می پردازیم و شما را با ویژگی ها و مشخصات یک استخر آشنا می نماییم:

طراحی استخر
هنگامی که به قصد استراحت و دور شدن از دغدغه های زندگی شهری به مکان آرام و دنج ساختمان یا ویلای خود پناه می برید ، استفاده از یک استخر زیبا و شیک ، لذت تفریح در یک روز تعطیل را چند برابر خواهد نمود!
اغلب ویلاها و باغ ها دارای یک استخر در ابعاد متفاوت می باشند که علاوه بر استفاده به عنوان یک استخر شنای خصوصی ، بر زیبایی باغ و ویلا نیز می افزاید.

در مجتمع های آپارتمانی لوکس نیز اکنون استخر یکی از الزامات فضاهای مسکونی به شمار میرود که محلی برای استراحت و آرامش ساکنین میباشد.

طراحی استخر اگر بر مبنای اصول استاندارد صورت نپذیرد ، مالک آن را دچار مشکلاتی مانند نشت آب به محیط بیرون  ، بروز ترک در بدنه آن به دلیل نگهداری نامناسب یا فرسایش و از کار افتادگی زودهنگام تاسیسات آن خواهد نمود. در این صورت باید قبل از کارگذاری تمامی المان ها در نظر گرفته شود.

ویژگی های استخر ویلا
انواع استخرهای شنا عبارتند از : بتنی ،آجری ، فایبرگلاس، وینیل که هر کدام قابلیت های متفاوتی دارند.
ابعاد استخر تا حدود زیادی به اندازه محیط و فضا بستگی دارد اما یک استخرهای شنای کاربردی خصوصی حداقل ابعادی حدود 8 متر (26 فوت) طول و 4 متر (13 فوت) دارد.

 

استخرهای کوچک می توانند شامل تجهیزات جانبی نظیر گرم‌ کن‌های آبی ، سیستم گندزدایی نمک ، چراغ ‌های استخر، پوشش‌ ها و .. باشند.

تجهیزات جانبی دیگری نظیر صندلی های برنزر، سایه بان های آفتابی، سیستم روشنایی ، حفاظ های اطراف استخر، نرده ها ، پلکان ورودی و .. حالت تزئینی داشته و بر طبق سلیقه طراح و کارفرما انتخاب و کارگذاری می شوند.

اصول طراحی استخر ویلا 

برای طراحی و ساخت استخرهای ویلایی باید چندین نکته رعایت گردد که عبارتند از :

1- توجه به مسیر لوله کشی آب

2- سیستم برق کشی

3- تناسب اندازه و ابعاد استخر با محوطه سبز برای استخرهای روباز

4- جنس و متریال اولیه سازه استخر

5 – شکل و ابعاد آن (مربع ، مستطیل ، فرم دار و…)

6- ایزولاسیون و عایق بندی کف و بدنه استخر

7- توجه به کارگذاری سیستم تصفیه آب (در صورت نیاز)

گروه طراحی آ. ب

ایده های نو و تلفیق آن با علم معماری ، بهترین سازه ها را خلق می نماید!
کارشناسان ارشد گروه A.B ، با بهره گیری از علم روز و با ابتکار و نوآوری ، انواع استخر ساختمانهای مسکونی و ویلا را براساس ترندهای روز دنیا و با محوریت قرار دادن درخواست و نظر مشتریان گرامی طراحی ، اجرا و پیاده سازی می نمایند.